جمعه، ۱۷ مهر ۱۳۹۴
نسخه چاپی ارسال به دوستان ارسال به دوستان انتقادات و پیشنهادات انتقادات و پیشنهادات افزودن به آدرس های برگزیده افزودن به آدرس های برگزیده
  ISSN 1735-7330

شبکه اطلاع رسانی ساختمان ایران (شاسا)

صفحه نخست

آرشیو

پیوندها

تماس با شاسا


 ورود به سایت 


 ... 
عکاشه: کار تهران با یک زلزله تمام است!
عکاشه: کار تهران با یک زلزله تمام است!
حداکثر تا ۱۵ سال دیگر یک زلزله مهیب در تهران رخ می‌دهد. ما با اتکا به ماورا، از خودمان سلب مسئولیت می‌کنیم. ۹۰ درصد کشور روی گسل است. من می‌توانم اثبات کنم که اگر آن زلزله ۴ ریشتری جوادآباد در یک روستا رخ می‌داد، می‌توانست حتی کشنده باشد.
نکاتی که درباره زلزله ورامین باید بدانیم
نکاتی که درباره زلزله ورامین باید بدانیم
دکتر مهدی زارع عضو هیأت‌علمی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله
دفاع معاون نیکزاد از مسکن مهر
دفاع معاون نیکزاد از مسکن مهر
معاون سابق مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه مسکن مهر نگاه جامع به تأمین مسکن با کیفیت و امن با محوریت گروه های کم درآمد است گفت: ساخت مسکن مهر اشتباه نبود، اما ایرادی که به نیکزاد وارد است این است که به توصیه صاحب نظران و مجریان با تجربه برای شروع نکردن پروژه‌های جدید توجه نکرد..

 اخبار معماری و ساختمان 
انتشار کتاب سیستمهای ساختمانی دکتر گلابچی
انتشار کتاب سیستمهای ساختمانی دکتر گلابچی
 معرفی برندگان مسابقه طراحی معماری شفاف
 درخشش معمار جوان ایرانی در استرالیا


 میراث معماری و ساختمان 
 زنگ خطر برای تخت جمشید
 تحقیق‌ دادسرای نظامی درباره‌ یک ساختمان
مزایده مرمت و بهره برداری بناهای تاریخی
مزایده مرمت و بهره برداری بناهای تاریخی
 ثبت ملی چند ایستگاه راه آهن کشور
کاربرد لیزر در مرمت مقبره کوروش
کاربرد لیزر در مرمت مقبره کوروش
 اخبار مسکن مهر 
 اطلاعاتی از خانه‌های خالی نمی دهند!
 موافقت با افزایش وام مسکن مهر
 تامین مسکن خانواده‌های دارای معلول
 پرداخت مطالبات پیمانکاران
 زمان تکمیل مسکن ویژه تهرانسر
 افتتاح 50 هزار مسکن مهر استان تهران

جناب آقای مهندس خسروی درگذشت پدر بزرگوارتان را به شما و خانواده محترم تسلیت می گوییم

 
 شیوه‌نامه‌ تبلیغات انتخابات نظام مهندسی ساختمان
شیوه‌نامه‌ی تبلیغات هفتمین دوره‌ی انتخابات هیات مدیره‌های سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان استان‌ها که به تصویب شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان رسیده است به رئیسان هیات‌های نظارت بر این انتخابات در همه‌ی استان‌ها ابلاغ شد.
 پاریس بزرگ تجربه‌ای برای ساماندهی تهران
طرح «پاریس بزرگ» با حضور عضو هیات علمی دانشگاه ورسای پاریس که هدف آن ایجاد فضای بهتر زندگی برای شهروندان و اصلاح نابرابری های منطقه ای برای به وجود آوردن شهری پایدار برای آیندگان است در شورای‌عالی شهرسازی و معماری ارائه شد.
 قفل مسکن مهر با وام سی میلیونی باز می شود
تصویب افزایش ۵۵۰۰ میلیارد تومانی خط اعتباری مسکن مهر از سوی شورای پول و اعتبار قفل معرفی پروژه‌ها برای قرارداد ۳۰ میلیون تومانی مسکن مهر را که از آخر اردیبهشت ماه امسال متوقف شده بود، را باز کرد.
موافقت با افزایش وام مسکن مهر
موافقت با افزایش وام مسکن مهر
راه و مسکن قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر از تصویب افزایش سقف وام مسکن مهر در کمیسیون اعتبارات بانک مرکزی خبر داد.
پرداخت مطالبات پیمانکاران
پرداخت مطالبات پیمانکاران
وزیر راه و شهرسازی از پرداخت مطالبات پیمانکاران طرف قرارداد با این وزارتخانه از محل واگذاری اسناد خزانه اسلامی به میزان ۳۰ هزار میلیارد ریال در سال ۹۴ خبر داد.
 ساخت خانه دوم با هدف جذب گردشگر
رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: وام مسکن با عنوان ساخت «خانه دوم» به ساکنان روستاهایی که گردشگر زیادی دارند، تعلق می‌گیرد.
تعویق زمان انتخابات سازمان نظام مهندسی
تعویق زمان انتخابات سازمان نظام مهندسی
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی از اجرای ابلاغیه اخیر وزیر راه و شهرسازی در برگزاری انتخابات نظام مهندسی خبر داد و گفت: انتخابات نظام مهندسی ساختمان برابر برنامه جدید در تاریخ ۱۶ مهرماه برگزار می‌شود.
 افتتاح 50 هزار مسکن مهر استان تهران
همزمان با افتتاح 50 هزار مسکن مهر استان تهران مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران گفت : تاکنون ۲۰۰ هزار مسکن مهر در سطح استان تهران افتتاح شده است و طرح‌های جدید دولت برای تأمین و تولید مسکن با اتمام پروژه مسکن مهر آغاز و دنبال می‌شود.
 دستور اتمام هر چه زودتر مسکن مهر
قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در مسکن مهر با بیان اینکه در نشست اخیر با معاون اول رئیس‌جمهور، وی دستور اتمام و تکمیل واحدهای باقی‌مانده مسکن مهر را به نوبخت داد، گفت: از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار مسکن مهر، تاکنون یک میلیون و ۸۲۰ هزار واحد افتتاح شده است.
 بیانیه اخلاق حرفه‌ای مهندسی آخوندی
وزیر راه و شهرسازی در نامه‌ای خطاب به جامعه مهندسی کشور بر اهمیت افزایش سرمایه اجتماعی مهندسان ایران در سطوح‌ ملی و بین‌المللی تاکید و اصل اخلاق حرفه‌ای و شئون مهندسی را تشریح کرد. آخوندی همچنین به پیوست نامه پیش‌نویس اصل اخلاق حرفه‌ای و شئون مهندسی را برای نظرخواهی منتشر کرده است.
 اخبار منتخب صنعت ساختمان
انتشار کتاب سیستمهای ساختمانی دکتر گلابچی
انتشار کتاب سیستمهای ساختمانی دکتر گلابچی
جدیدترین کتاب پروفسور محمود گلابچی با عنوان "سیستم های ساختمانی" همزمان با آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها توسط دانشگاه پارس منتشر می شود.
 رقم قبض آب و برق خانه وزیر نیرو!
وزیر نیرو گفت: رقم قبض آب خانه بنده حدود ۵ هزار تومان است، این در حالی است که برق خانه ام نیز با انرژی خورشیدی تامین می شود.
 تخریب سازه‌های غیرمجاز‌ سواحل شمال
مدیر‌کل بنادر و دریانوردی استان مازندران با بیان اینکه هنوز بخش عمده‌ای از سواحل این استان در تصرف اشخاص حقیقی و حقوقی است، گفت: تاکنون ١٤ حکم تخریب سازه‌های غیرمجاز اجرایی شده و این روند ادامه دارد‌.
 افزایش سقف خط اعتباری مسکن مهر
با مصوبه شورای پول اعتبار سقف کلی تسهیلات مسکن مهر بانک مسکن از ۵۰ هزار میلیارد تومان به ۵۵ هزار و ۳۸۴ میلیارد تومان افزایش یافت.
 اطلاعاتی از خانه‌های خالی نمی دهند!
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با بیان این که طبق آمار اداره برق ۲۴۰ هزار خانه خالی در تهران وجود دارد، اعلام کرد، مردم خانه‌های خالی را معرفی نمی‌کنند.
تامین مسکن خانواده‌های دارای معلول
تامین مسکن خانواده‌های دارای معلول
مدیرعامل سازمان زمین و مسکن گفت: تامین مسکن خانواده‌های دارای دو معلول و بیشتر به سرعت عملیاتی می‌شود.
زمان تکمیل مسکن ویژه تهرانسر
زمان تکمیل مسکن ویژه تهرانسر
مدیرعامل سازمان زمین و مسکن از پایان پروژه مسکن ویژه تهرانسر تا اواخر مهرماه خبر داد.
 حق همیشه با مستاجران خارجی است!
جالب است بدانید در کشور آلمان «اجاره نامچه»ها تاریخ پایان ندارند و به اصطلاح دائمی هستند! یعنی وقتی خانه خود را اجاره می‌دهید تنها در صورتی می‌توانید مستاجر خود را بلند کنید که شما خود بخواهید در آن خانه ساکن شوید.
 معرفی برندگان مسابقه طراحی معماری شفاف
اختتامیه اولین مسابقه ˝طراحی معماری˝ از مجموعه ˝رقابت‌های طراحی شفاف˝ در مجموعه فرهنگی هنری آسمان، برگزار شد.
 کم فروشی متراژ برخی واحدهای مسکونی
کم فروشی هر چیزی را شنیده بودیم، جز کم فروشی متراژ واحدهای مسکونی موضوعی که سالهاست با سودجویی عده‌ای یا خطای انسانی سهوی، خریداران مسکن را متضرر می کند.
 راه‌اندازی چهار صندوق حمایتی مسکن
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از راه‌اندازی چهار صندوق ویژه مسکن حمایتی و اجتماعی بازنشستگان، کارگران و نیازمندان خبر داد و گفت: با تخصیص اعتبارات ویژه، این افراد به مرور دارای مسکن می‌شوند.
رونق ساخت‌وساز آپارتمان‌های کوچک
رونق ساخت‌وساز آپارتمان‌های کوچک
رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه آمارها نشان می‌دهد معاملات خریدوفروش مسکن در کشور و تهران سیر صعودی داشته است، گفت: سیر خروج از رکود بازار مسکن آغاز شده به طوری که شاهد افزایش انگیزه سازندگان مسکن برای تولید آپارتمان‌های کوچک در تهران هستیم.
 عربستان جایگزین تنگه هرمز را احداث می‌کند
یک مرکز مطالعاتی عربستان از نقشه این کشور برای احداث کانال آبی در خاک یمن و متصل کردن خلیج فارس به دریای عرب به منظور عبور کشتی‌ها از این کانال به جای تنگه هرمز خبر داد.
 درخشش معمار جوان ایرانی در استرالیا
امیر حسین غلامی در مدت کوتاه اقامت خود در استرالیا موفق به کسب جوایز متعدد معماری گردیده است.
 وام ۶۰ میلیونی خرید مسکن نداریم!
مدیرعامل بانک دی با بیان اینکه بانک‌های خصوصی تحت پوشش ابلاغ بانک مرکزی برای اعطای تسهیلات خرید مسکن نیستند گفت: سختی ورود به بافت های فرسوده یکی از دلایل عدم استقبال و موفقیت اعطای تسهیلات به واحدهای مسکونی در بافت های فرسوده است.
 مراقب آپارتمان‌های بدون سند باشید
درحالی که برخی از مشاوران املاک هنوز طعم خروج از رکود را نچشیده‌اند برخی از مشاوران املاک غرب تهران مدعی هستند که این محدوده در این سال‌ها کمتر دچار رکود بوده است و بازار مسکن در غرب پایتخت همیشه خریدار داشته است.
چهره ماندگار معماری ایران به سوگ پدر نشست
چهره ماندگار معماری ایران به سوگ پدر نشست
پدر پروفسور محمود گلابچی چهره ماندگار معماری ایران به دیار باقی شتافت.
 تکمیل مسکن مهر پردیس تا سال ۹۶
مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران با بیان اینکه اتمام پرونده مسکن مهر شاید سال ۹۵ نباشد و به سال ۹۶ موکول شود، گفت: اینکه گفته شود دولت عزم جدی برای اتمام مسکن مهر ندارد، دور از انصاف است.
 پرداخت وام ۸۰ میلیونی مسکن به مجردها
مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی با اشاره به بررسی پیشنهاد بانک مسکن برای تغییر شرایط اعطای تسهیلات وام مسکن ۸۰ میلیون تومانی در بانک مرکزی، گفت: حذف شرط تأهل و مشمول شدن افراد ۱۸ سال به بالا از محورهای این پیشنهاد است.
 راه حل مقابله با زلزله از نگاه مهندسی
شامگاه سه شنبه ١٣٩٤/٦/٣ زمین لرزه اى به بزرگى ٤/٦ ریشتر حوالى فیروزکوه در مرز استانهاى تهران و سمنان را لرزاند. پس از ان در خبرها به نقل از پدر علم زلزله شناسى امد که؛ سیگنالهاى زلزله تهران فعال شده است.
 اعلام رسمی تعداد گسل های فعال ایران
مدیر بخش زلزله مرکز تحقیقات راه و شهرسازی گفت : ۳۰۰ گسل فعال در کشور وجود دارد و از هر کدام از این گسل ها که دوری کنیم به گسل دیگری نزدیک تر می شویم.
 مجلس پیگیر دریافت مالیات خانه های خالی
نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس شورای اسلامی گفت: 30 درصد افراد جامعه از پرداخت مالیات فرار می‌کنند.
 آخرین آمار موجودی صندوق پس‌انداز یکم
مدیرعامل بانک مسکن با اشاره به استقبال مناسب از صندوق پس‌انداز یکم ، گفت: تاکنون ۱۲ هزار و ۶۰۰ نفر در این صندوق سپرده‌گذاری کرده‌اند که حدود ۲۳۰۰ میلیارد ریال منابع جذب شده است.
 تهران مسکن مهر فاقد متقاضی ندارد
مدیر عامل شرکت عمران شهرهای جدید با اعلام اینکه تهران مسکن مهر فاقد متقاضی ندارد، گفت: شرط فرم جیم برای واحدهای مسکن مهر تهران حذف نمی‌شود.
 افزایش قیمت مسکن مهر پردیس غیرقانونی است
عضو کمیسیون عمران مجلس هرگونه افزایش قیمت پروژه‌های مسکن مهر شهر پردیس را غیرقانونی اعلام کرد و گفت: نمایندگان مجلس پیگیر این افزایش غیرقانونی قیمت‌ها هستند.
 افتتاح پروژه مکان های ارزشمند تاریخی
شرکت عمران و بهسازی شهری ایران در هفته دولت 14 پروژه بهسازی بافت های فرسوده و بهره برداری از ساختمان های ارزشمند را افتتاح و 17 پروژه را کلنگ زنی می کند.
 سرمایه گذاری در ساخت وساز افزایش یافت
معاون اداره کل برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه ساخت و ساز مناطق شهری در پایان سال گذشته با 7.5 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال 92 به 81 هزار و 102 میلیارد و 100 میلیون تومان رسید.
 قالیباف: ساختمان جنجالی کوتاه می شود!
شهردار تهران گفت:‌ توافق شد که ساختمان در حال ساخت در میدان سپاه هفت طبقه روی همکف باشد.
خبری خوش برای مسکن مهری ها
خبری خوش برای مسکن مهری ها
معاون وزیر راه وشهرسازی و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید کشور گفت: دولت تصمیم دارد طرح های مسکن مهر را با کیفیت به اتمام برساند و اصرار داریم که بیشتر این واحدهای درحال ساخت را در سال 94 تحویل متقاضیان دهیم.
احداث ۱۴۰ سد بزرگ در دست مطالعه
احداث ۱۴۰ سد بزرگ در دست مطالعه
یک مقام مسئول در وزارت نیرو با تاکید بر لزوم اجرای برخی طرح‌ها مانند تامین اضطراری آب شرب در برخی استان‌ها، گفت: ۱۱۸ سد بزرگ در حال ساخت و ۱۴۰ سد در دست مطالعه است.
 اخبار خواندنی
 بزرگترین مسجد غرب اروپا در آتش سوخت
 شیوه‌نامه‌ تبلیغات انتخابات نظام مهندسی ساختمان
 پاریس بزرگ تجربه‌ای برای ساماندهی تهران
 قیمت مسکن واقعی شده است
 قفل مسکن مهر با وام سی میلیونی باز می شود
 تعطیلی ۶ کارخانه بزرگ سیمان
 افزایش خدمات اجاره مسکن
 راه‌اندازی بورس مسکن
 موافقت با افزایش وام مسکن مهر
 رنگ بندی ایمنی مدارس تهران
 تحلیل انبوه‌سازان از بازار مسکن
 روزهای خوش پیمانکاران طلبکار
 وام مسکن و دست بی‌موی بانک‌ها !
 ساخت و ساز غیرقانونی در دماوند
 پرداخت مطالبات پیمانکاران
 حادثه مکه؛ مسئول کیست؟
 فروش بناهای فاقد مجوز پدیده شاندیز
 کارگران منتظر تصویب افزایش حق مسکن
 سال 1395 سال مسکن است
 واگذاری املاک بنیاد مستضعفان به فقرا
 بهای اوراق تسهیلات مسکن رشد کرد
 ساخت خانه دوم با هدف جذب گردشگر
 تعویق زمان انتخابات سازمان نظام مهندسی
 افتتاح 50 هزار مسکن مهر استان تهران
 دستور اتمام هر چه زودتر مسکن مهر
 بیانیه اخلاق حرفه‌ای مهندسی آخوندی
 سونامی کولر گازی کشور را فراگرفته!
 زنگ خطر برای تخت جمشید
 آخرین خبر از راه اندازی بورس مسکن
 راز حس حبابی در بازار مسکن

 

 اخبار نظام مهندسی ساختمان 
 شیوه‌نامه‌ تبلیغات انتخابات نظام مهندسی ساختمان
 تعویق زمان انتخابات سازمان نظام مهندسی
 بیانیه اخلاق حرفه‌ای مهندسی آخوندی
 راه حل مقابله با زلزله از نگاه مهندسی
 دولت در نظام مهندسی ساختمان دخالت نکند

بنر سوپرپایپ شهریور

شرکت کپکو

اندیشه خلاق

بنیاد امور بیماریهای خاص

 اخبار فناوری و ساختمان                             

جایزه ناسا برای پیش بینی زلزله
جایزه ناسا برای پیش بینی زلزله
سازمان فضایی آمریکا (ناسا) برای برترین ایده های تشخیص و پیش بینی امواج زلزله، جایزه ۲۵ هزار دلاری تعیین کرد.
 ساخت نسل جدید پناهگاه های قابل حمل
محققان اروپایی نسل جدیدی از پناهگاه های بادی متحرک را تولید کردند.
کاهش سوخت و آلاینده‌های موتورخانه
کاهش سوخت و آلاینده‌های موتورخانه
پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر اخیرا مشعل‌ جریان چرخشی را عرضه کردند که با حذف قطعات چرخاننده جریان علاوه بر کاهش هزینه‌های طراحی، تعمیر و نگهداری موجب کاهش مصرف سوخت، کاهش تولید آلاینده های احتراقی مانند ناکس و افزایش راندمان فرآیند احتراق می‌شود.
تصفیه آب با کمک پاکت چیپس!
تصفیه آب با کمک پاکت چیپس!
دانشجوی استرالیایی رشته مهندسی فیلتر آبی ساده‌ای را با استفاده از بسته چیپس و لوله شیشه‌ای تولید کرده است تا مانع از 1.5 میلیون مرگ و میر به دلیل آلودگی آب شود.
اخبار بیشتر
 اخبار مسکن و املاک 
 افزایش سقف خط اعتباری مسکن مهر
با مصوبه شورای پول اعتبار سقف کلی تسهیلات مسکن مهر بانک مسکن از ۵۰ هزار میلیارد تومان به ۵۵ هزار و ۳۸۴ میلیارد تومان افزایش یافت.
 قفل مسکن مهر با وام سی میلیونی باز می شود
تصویب افزایش ۵۵۰۰ میلیارد تومانی خط اعتباری مسکن مهر از سوی شورای پول و اعتبار قفل معرفی پروژه‌ها برای قرارداد ۳۰ میلیون تومانی مسکن مهر را که از آخر اردیبهشت ماه امسال متوقف شده بود، را باز کرد.
 افزایش خدمات اجاره مسکن
رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک کشوردر باره مالیات خانه های خالی گفت: این موضوع باعث افزایش عرضه خدمات اجاره مسکن از سوی مالکان شده است.
 راه‌اندازی بورس مسکن
سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد: راه‌اندازی بورس مسکن به بورس کالا واگذار شده است.

  

 دسترسی سریع