دوشنبه، ۱۹ بهمن ۱۳۹۴
نسخه چاپی ارسال به دوستان ارسال به دوستان انتقادات و پیشنهادات انتقادات و پیشنهادات افزودن به آدرس های برگزیده افزودن به آدرس های برگزیده
  ISSN 1735-7330

شبکه اطلاع رسانی ساختمان ایران (شاسا)

صفحه نخست

آرشیو

پیوندها

تماس با شاسا


 ورود به سایت 

محک

 
همه چیز درباره گرمابه های سنتی ایرانی
91096 -۵ شهریور ۱۳۸۹
ورودی یک حمام سنتی ایرانی در فرانسه ! که از قضا صاحب آن هم یک ایرانیست 35 یورو می باشد، جالب اینکه این حمام سنتی با اینترنت وقت قبلی می‌دهد!... برای ما درد بزرگی است که در مملکت خودمان کمترین اهمیتی به اینگونه بناهای با ارزش، حمومی‌ها و گرمابه داران نمی‌دهند و به سادگی فراموش می کنیم که ...

زمانی در تهران بازار حمام‌ها و گرمابه‌داران داغ بود و روزی نبود که از خیل عظیم جمعیت پر و خالی نشود! غالب گرمابه‌ها و حمام‌های عمومی هم به دلیل توجه به پاکیزگی و طهارت میان مردم و همچنین کارکردهای مختلف اجتماعی و فرهنگی مورد اهمیت قرار داشت امروز هر چند دیگر از آن حمام‌های قدیمی‌ ِ پر ازدحام خبری نیست ولی زمانی در همین پایتخت دسته دسته مردم از توانگر و تهی دست، معلم و شاگرد، عالم و عامی و پیر و جوان در آن رفت و آمد داشتند.
جالب اینکه حمام‌های عمومی مکانی برای آشنایی‌ها، دید و بازدیدها، رتق و فتق امور، درمان و معالجه، برقراری صلح و آشتی، خبرگیری و خبررسانی و حتی خرید و فروش به شمار می‌رفت.
ایرانیان نخستین قوم در جهان به شمار می روند که به ساخت گرمابه‌های عمومی پرداختند اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ساخت و سازهای مدرن و آمدن سونا و جکوزی، از حمام‌ها تنها نام و خاطره‌ای باقی مانده است...
آنچه در ذیل می‌خوانید حاصل گفت‌وگو با اکبر سجادی رییس اتحادیه گرمابه‌داران تهران و درد دل‌های شنیدنی اوست.
وی که در یک بعد از ظهر گرم تابستانی از تماس خبرنگار غافلگیر شده بود پس از آنکه فهمید برای تهیه گزارشی از وضعیت حمام‌های عمومی با وی تماس گرفته‌ایم با روی گشاده استقبال کرد و تا آنجا که می توانست خودش را سبک کرد شاید از اینکه پس از سال‌ها سر و کله خبرنگاری پیدا شده تا مرهمی بر گوشه زخم‌های دل شکسته‌اش بگذارد، شگفت زده شده بود!
از رییس اتحادیه گرمابه‌داران تهران درباره تعداد حمام‌ها و گرمابه‌های موجود در تهران پرسیدم که وی گفت: اتحادیه ما حالا آنقدر قدرتمند نیست چون اعضای زیادی ندارد و فعلا نزدیک به 200 حمام دارای مجوز و بدون مجوز در سطح تهران مشغول به کارند؛ در حالی که در سال‌های گذشته بیش از این تعداد فعال بودند ولی بیشتر آنها یا ورشکسته شدند و تعطیل کردند یا بستند و به کار دیگری روی آوردند.
وی می گوید: برخلاف تصور همه مردم که فکر می کنند کار حمومی‌ها در تابستان رونق می گیرد، کار گرمابه دارها همیشه تابستان‌ها کم می‌شود و درآمدشان کاهش می یابد و هر سال دریغ از پارسال!
* مسافران، کارگران و سربازان عمده مشتریان حمومی‌ها
وی به مشتریان گرمابه‌ها اشاره می کند و ادامه می دهد: بیشتر کسانی که در تهران ساکن یا شاغلند ولی امکانات بهداشتی ندارند به ما مراجعه می کنند ما هم تا حد امکان به آنها خدمات می دهیم چون حمومی‌ها مشتریان خاص خود را دارند و عمده کسانی که از آنها استقبال می‌کنند، کارگران فاقد خانه، سربازان و یا مسافران هستند.
او می‌گوید: البته فاکتورهای دیگری هم در مراجعه مردم به حمامی‌ها وجود دارد مثلا اگر خدای نکرده! حمام خانه‌ای خراب شده باشد یا زمانی که ساخت و ساز در تهران خوب باشد در آن صورت کار ما حمومی‌ها رونق می گیرد چون کارگران ساختمانی برای نظافت و استحمام به گرمابه مراجعه می کنند ولی در چند سال گذشته به دلیل رکود ساخت وساز مسکن بازار حمومی‌ها حسابی کساد شده و این مساله در کاهش درآمد آنها بی تاثیر نبوده است.
* دوران طلایی حمومی‌ها به زمان نبود نفت و گاز برمی گردد
از سجادی درباره علل دیگر کسادی بازار گرمابه داران می پرسم و او چنین می‌گوید: کسادی بازار گرمابه‌داران سیر تاریخی دارد و دوران طلایی حمومی‌ها به زمانی بر می گردد که نفت و گاز نبود؛ مثلا صنف نفت فروشان الان دیگر منحل شده و از بین رفته است چون شاید سالی یک بار در خانه‌ای به نفت نیاز باشد. کسب و کار گرمابه‌ دارها بعد از گازکشی در تهران بالکل از رونق افتاد در حالی‌که در دورانی که نفت و گاز نبود مردم برای نظافت و حفظ بهداشت فردی و مراعات مسائل شرعی خود به حمام‌ها می رفتند و بازار حمومی‌ها خداوکیلی داغ بود!
امروز به تدریج از مشتری‌های ما کم شده و رفتن به گرمابه‌ احساس نمی شود چون هر خانه‌ای‌ حتی خانه‌های جنوب شهر هم یک دانه حمام دارد!
* فرانسوی‌ها برای رفتن به یک حمام ایرانی 35 یورو خرج می کنند!
رییس اتحادیه گرمابه داران تهران که از بی مهری مسئولان و برخی از مردم نسبت به حرفه گرمابه‌داری دلخور و ناراضی است اشاره کنایه آمیزی هم به گزارشی که اخیرا در تلویزیون پخش شده می‌کند و می‌گوید: ورودی یک حمام در فرانسه که از قضا صاحب آن یک ایرانی است 35 یورو است و جالب اینکه این حمام با اینترنت وقت قبلی می‌دهد! برای ما درد بزرگی است که در مملکت خودمان کمترین اهمیتی به حمومی‌ها و گرمابه داران نمی‌دهند و به سادگی فراموش می شویم ولی فرانسوی‌ها تا این حد از یک حمام ایرانی استقبال می کنند و مشتریان پر و پا قرص پیدا می‌کند...
* ورود سالی پنج اتوبوس به کشور را که نمی توان توریسم نامید!؟
وی از سویی دیگر رواج صنعت توریسم را در رونق کار صنوف و گرمابه داران موثر می‌خواند و می‌گوید: در کشورهایی که صنعت توریسم رواج دارد بازار گرمابه داران سکه است! مثلا کشور ترکیه یکی از کشورهایی است که توریسم در آن به طرز چشمگیری فعال و مطرح است و صنف گرمابه داران آن درآمد فوق العاده‌ای را از این راه عاید خود می‌کند.
وی مدعی است: در ایران سالی چند اتوبوس به کشور وارد می شود و این آمار را به اسم توریست و گردشگر اعلام می کنند در حالی که ورود سالی پنج اتوبوس را نمی توان به پای توریسم گذاشت؟! طبیعی است هر چقدر گردشگران و بازدیدکنندگان کشوری زیاد باشد در رونق اقتصاد آن مملکت و درآمدزایی کسبه و واحدهای صنفی آن اثر گذار است.
* گرمابه داری شغل گردن کلفتی بود!
در ادامه گفت‌وگو از رییس اتحادیه گرمابه داران تهران می‌خواهم تا به مشکلات و مشقات این حرفه در زمان‌های قدیم و امروز اشاره و اگر خواسته‌ای از مسئولان اجرایی دارد، مطرح کند.
سجادی با آب و تاب خاطرات دوران قدیم خود را بازگو می‌کند و می‌گوید: قدیم‌ها گرمابه‌داری شغل گردن کلفتی بود و یک نفر از پس آن بر نمی‌آمد! چند نفر شریک با هم گرمابه را می‌گرداندند و درآمد خیلی خوبی هم داشت برای همین سرقفلی آن متعلق به چند نفر بود الان را نگاه نکنید که ضعیف شده‌ایم. زمانی برای خود برو بیایی داشتیم!
سجادی ادامه می‌دهد: یکی از مشکلات گرمابه‌داران این است که غالبا ملکی هستند و صاحب ملک هم اجازه تغییر کاربری را به آنها نمی‌دهد ولی گرمابه‌هایی مثل ما که توانسته‌اند تغییر کاربری بدهند و کاربری مسکونی پیدا کنند وضعشان کمی بهتر است اما حمام‌هایی که سرقفلی دارند مثل حمام‌های جنوب شهر معمولا با صاحب ملک سر تغییر کاربری مشکل دارند چون اجازه تخریب و تغییر کاربری را نمی دهد و منتظر است که حرکتی بشود تا بلافاصله حکم تخلیه بدهد!
او ادامه می‌دهد: خوشبختانه ما موفق شدیم و این برای ما مقرون به صرفه بود تصور کنید که500 متر زمین در گوشه‌ای افتاده است و مشتری خاصی هم ندارد، از طرفی درآمد ماهیانه یک میلیون تومان با وجود چهار شریک هم به جایی نمی رسد که بتوانند با آن امرار معاش کنند اما اگر صاحبان ملک اجازه تغییر کاربری بدهند کمکی به گرمابه‌داران و درآمدزایی آنها می شود. البته این امر دغدغه‌ها و مشکلات خاص خود را هم دارد به عنوان مثال یک نمونه حمام داریم که صاحبش سازمان اوقاف است! سال 1339 موفق شدیم تا 92 هزار تومان را که آن زمان خیلی بود بابت سرقفلی بدهیم و اکنون این رقم 920 میلیون تومان شده حالا همان 92هزار تومان در مقابلش بسیار ناچیز است!؟
* پیش‌بینی سونا و جکوزی برای حمومی‌ها
ظاهرا به منظور ایجاد رغبت و علاقه در مردم برای استقبال از حمام‌های عمومی و گرمابه‌ها چند سال قبل هیات عالی نظارت تصویب کرد که فقط سونا در اختیار حمام‌ها قرار بگیرد تا بلکه به این طریق مشتری جمع کنند و روی پای خود بایستند؛ اما گویا این ترفند و اقدام هم نتوانست مردم را به حمام‌ها بکشاند چون... دلیل این امر را از زبان رییس اتحادیه گرمابه داران تهران بشنوید:
وی معتقد است: این اقدام حرکت خوبی بود ولی چون تنها مجوز سونا را به ما دادند مشکلاتی از پی آن برایمان ایجاد شد که دیگر نمی صرفید سونا داشته باشیم برای اینکه در تهران هیچ جایی را سراغ نداریم که سونا در کنار استخر نباشد! و طبیعی است که ما حمومی‌ها استخر نداریم. از آنجا که برای ایجاد سونا نیاز به وجود استخری در کنار آن بود و موضوع استخرها هم مستقیما زیر نظر سازمان تربیت بدنی قرار داشت عملا دچار مشکل شدیم و از این نظر محدودیت‌هایی برای ما به وجود آمد. درست است که سونا زیر نظر سازمان تربیت بدنی است ولی نهایتا اتحادیه است که مجوز صادر می‌کند با این حال سازمان تربیت بدنی باز هم به این موضوع بی توجهی می کند.
او تصریح می‌کند: گذشته از آن الان مدت پنج ماه است که از وزارت بازرگانی درخواست مجوز ماساژ کرده‌ایم اما تا به امروز حتی جواب نه! هم به ما ندادند. این ماساژ با ماساژهایی که وجود دارد فرق دارد یک شیوه جدید ماساژ شرقی است که خاصیت درمانی دارد و دوره‌اش را در تایلند می گذرانند اگر مجوزش را به ما بدهند شاید حمومی‌ها یک تکانی بخورند و از کسادی در بیایند...
* پول بدهید تا حمومی‌ها نونوار شوند و برای مردم خوشگل کنند!
رییس اتحادیه گرمابه‌داران تهران خواستار نونوارشدن حمام‌های قدیمی تهران و گرمابه‌هاست و می گوید: اگر پول بدهند، حمومی‌ها دستی به سرو گوششان می‌کشند و وقتی زیبا و نونوار شوند مردم هم از‌ آنها استقبال کنند. پیشنهاد سجادی این است که مسئولان 50 حمام را در تهران سرپا نگهدارند و مشمول نوسازی و بهسازی کنند، سونا و دیگر امکانات جدیدی که امروز وجود دارد در آنها تعبیه و تعریف کنند تا به این طریق بتوانند روی پا بایستند. به اعتقاد وی باید در گرمابه‌ها تنوعی ایجاد کرد که مردم خوششان بیاید و رغبت کنند که به گرمابه بروند.
درخواست او از مسئولان این است که تسهیلات و وام بانکی برای گرمابه‌داران در نظر بگیرند تا بتوانند به نوسازی و بازسازی گرمابه‌ها بپردازند.
سجادی وجود امکانات در گرمابه‌ها را کمک بزرگی به بهبود وضع بهداشت آنها می داند و می‌افزاید: چندی قبل درخواست وام20 میلیون تومانی کردیم و گفتیم که فقط به حمام‌های ملکی بدهند ولی هیچ کس به خواسته ما گوش نکرد حتی با بعضی از بزرگان اصناف هم در میان گذاشتیم و خواستیم که وساطت ما را به بانکی‌ها بکنند اما فقط به یک جمله بسنده کردند که بانک‌ها به شما وام نمی‌دهند! ما هم گفتیم می دانستیم که آنها به ما وام نمی‌دهند شما را واسطه کردیم که از طریق شما بدهند! متاسفانه بیشتر مسئولان هر زمان که برایشان مقرون به صرفه باشد و نفعی در پی باشد برایت قدم بر می دارند ولی امان از روزی که اسم وام برده شود...
* سختگیری اداره بهداشت در دادن تاییدیه به گرمابه‌ها
وی یکی دیگر از مشکلات پیش روی گرمابه‌داران را سختگیری اداره بهداشت نسبت به گرمابه‌ها و حمام‌ها عنوان می‌کند و ادامه می‌دهد: نظارت اداره بهداشت بر حمومی‌ها و گرمابه‌ها علیرغم آنکه ضروری است و ماهم قبول داریم ولی یکی از علل کاهش تعداد حمومی‌ها در سال‌های اخیر بوده است. متاسفانه اداره بهداشت برای دادن مجوز به حمومی‌ها سخت می گیرد و به خاطرعدم تایید اداره بهداشت بیشتر حمام‌ها بسته می شوند ؛ در حالی که ما هم دوست داریم که سطح بهداشت حمام‌ها بالا برود و مردم با علاقه واشتیاق پای خود را به گرمابه‌ها بگذارند.
* هدفمند کردن یارانه‌ها را برای ما اجرا نکنید
رییس اتحادیه گرمابه‌داران تهران در خلال صحبت‌های خود اشاره‌ای به قانون هدفمند کردن یارانه ها هم کرد. سجادی اجرا نشدن قانون هدفمند کردن یارانه‌ها در صنف گرمابه‌داران را خواستار شده و در توصیح دلیل آن می گوید: انتظار ما از دولت این است که هدفمند کردن یارانه‌ها را برای این صنف اعمال نکند یا حداقل قیمت‌ حامل‌های انرژی را برایشان ارزان‌تر محاسبه کند.
به اعتقاد او اگرچه هدف طرح هدفمند کردن یارانه‌ها، اصلاح قیمت‌هاست و طرح بسیاری خوبی است ولی با اجرای آن تکلیف‌ گرمابه داران نامشخص است؟ مگر این‌که دولت برای صنف حمامی، ارفاقی قائل شود و اعلام کند که فرضا حمام‌های تهران بر اساس همان نرخ قدیم، آب و برق و گاز را پرداخت کنند که البته ممکن است این تصمیم برای دیگر صنوف توقع ایجاد کند و دولت هم نپذیرد.
رییس اتحادیه گرمابه داران تهران در پایان یادآور می شود که از کل حمام‌های‌عمومی پایتخت، تنها 200 حمام باقی مانده که هرسال از تعدادشان کم می شود و رفته رفته روزی فرا می رسد که دیگر هیچ اثری از حمام‌ها باقی نمی ماند! وی معتقد است: با آمدن سونا و استخرهای بزرگ و با کلاس چه دلیلی دارد که مردم بروند سراغ حمام‌های کوچک و قدیمی؟! وقتی قیمت بلیط یک استخر و سونای شیک چهار هزار تومان است چه نیازی است رفتن به حمامی که هزار و 600 تومان بیشتر نمی‌ارزد!
درد دل‌های رییس اتحادیه گرمابه‌داران تهران تمامی ندارد اما امید دارد که این گزارش کمکی باشد برای تمام صاحبان حمام‌ها و گرمابه‌های قدیمی تهران تا دلگرمشان کند به این که مسئولی از سر دلسوزی به آنها نظر کند بلکه به این طریق صدایشان شنیده شود.

  • نظر خود درباره خبر بالا را از طریق فرم الکترونیک زیر همین خبر ارسال نمایید، تا در پایین این صفحه منتشر شود.

  • چند تذکر مهم: اطلاعات کاربران نزد سایت شاسا محفوظ است.***سایت شاسا مجاز به ویرایش مطالب دریافتی می باشد.*** انتشار همه پیامها و دیدگاههای کاربران در سایت شاسا امکان پذیر نیست.*** پیام های مغایر با منافع ملی و قوانین ایران یا حاوی توهین، تهمت و افترا به افراد و سازمانها و یا نوشته شده به غیر از زبان فارسی‌ همچنین پیامهای تکراری،‌ غلط، ناقص و غیرمرتبط با اخبار منتشر نخواهند شد.*** اطلاعات محرمانه شخصی، عمومی و دولتی قابل انتشار در سایت شاسا نمی باشد.*** انتشار نظر کاربران به منزله تایید آنها توسط سایت شاسا نیست.*** نقل قول اخبار از سایت شاسا برای همه آزاد است.

میانگین امتیاز کاربران: 5.0
(1 رای)
نظرات کاربران | نظر دهید | امتیاز دهید
همدردی یک همکار مشهدی ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۰

با سلام خدمت کلیه همکاران محترم متاسفانه کلیه مشکلات و مسائلی که دربالا مطرح شده برای حمام های شهر مشهد هم وجود دارد با تعطیلی بسیاری از گرمابه ها زائرین حرم رضوی دچار مشکل شده و بسیار گله مندهستند.

از زمان طرح هدفمند کردن یارانه ها وارقام نجومی قبوض آب وگاز به هیچ وجه گرمابه داری قابل توجیه نیست ومن هم به همین زودی گرمابه را تعطیل خواهم کرد . فقط مانده ام که به این چند خانواری که از کار در گرمابه امرار معاش میکنند چه جوابی بدهم .

نام فرستنده: مجید جعفرنژاد
تعداد نمایش:۱
۱ مورد پیدا شد. صفحه ۱ از ۱.نام فرستنده :  
ایمیل :    
عنوان : *
توضیح : *
لطفا کدی را که در شکل زیر می بینید، وارد کنید:
(کوچک یا بزرگ بودن حروف مهم نیست)
  *
 
* = ضروری


  

 خبرهای برگزیده ساختمانی  ..........................

 مصوبه جدید درباره مسکن مهر
 انتقاد رئیس نظام کاردانی ازمسئولان
 بازار سرد اجاره در شمال شهر
 بسته شدن پرونده مسکن‌مهر پردیس
 یک سوم ایرانی‌ها اجاره‌نشین هستند
 رنج‌های مسکن مهر تمام می‌شود؟
 تقویت همزمان تولید و تقاضای مسکن
 گزارش مرکز آمار از رکود در بازارمسکن
 سه راه ناهموار به سوی خانه‌دار شدن
 بی‌توجهی به جداسازی لرزه‌ای در ساخت و ساز
 واگذاری مسکن به خانواده‌های دارای معلول
 همه بانک‌ها تسهیلات ۸۰ میلیونی پرداخت کنند
 دستور وزیر برای نوسازی ورزشگاه آزادی
 استعفای موذن از ریاست شورای مرکزی نظام کاردانی
 کاهش حجم معاملات مسکن در آذرماه
 بازار سرد اجاره در شمال شهر
 گزارش مرکز آمار از رکود در بازارمسکن
 سه راه ناهموار به سوی خانه‌دار شدن
 کاهش حجم معاملات مسکن در آذرماه
 ادامه افت قیمت مسکن
 نیاز به یک میلیون واحد مسکونی نداریم
 عمر مسکن در ایران 15 سال است
 قیمت آپارتمان در منطقه افسریه
 سیاست‌های صحیح رونق صنعت ساختمان
 قیمت آپارتمان‌های قدیمی در تهران
 قیمت مسکن هنوز می‌تواند کاهش یابد
 فاز جدید بیمه کارگران ساختمانی
 مسکن راه خروج از رکود
 آزادراه تهران- شمال با اراده جدی در حال احداث
 سرنوشت قیمت اوراق تسهیلات
 آشفتگی بازار مسکن از آمارهای غیرواقعی
 بسته خروج مسکن از رکود روی میز دولت
 جابجایی خانه‌های سیل‌زده حریم رودخانه
 حمل و نقل در ایران مفت است
 خانه‌های اجاره‌ای پایتخت با ودیعه یک میلیون

 دسترسی سریع

 

 

بنر سوپرپایپ شهریور

شرکت کپکو

اندیشه خلاق

بنیاد امور بیماریهای خاص

   آخرین خبار

  
 مصوبه جدید درباره مسکن مهر
 انتقاد رئیس نظام کاردانی ازمسئولان
 بازار سرد اجاره در شمال شهر
 بسته شدن پرونده مسکن‌مهر پردیس
 یک سوم ایرانی‌ها اجاره‌نشین هستند
 رنج‌های مسکن مهر تمام می‌شود؟
 تقویت همزمان تولید و تقاضای مسکن
 گزارش مرکز آمار از رکود در بازارمسکن
 سه راه ناهموار به سوی خانه‌دار شدن
 بی‌توجهی به جداسازی لرزه‌ای در ساخت و ساز
 واگذاری مسکن به خانواده‌های دارای معلول
 همه بانک‌ها تسهیلات ۸۰ میلیونی پرداخت کنند
 دستور وزیر برای نوسازی ورزشگاه آزادی
 استعفای موذن از ریاست شورای مرکزی نظام کاردانی
 کاهش حجم معاملات مسکن در آذرماه

ادامه آخرین اخبار>>>

 

 اخبار همایشها و نمایشگاهها 
 همایش سیاست‌های توسعه مسکن‌ برگزار می شود
 راه حل مقابله با زلزله از نگاه مهندسی
 تجمع مهندسان معترض مقابل وزارت راه و شهرسازی
 فراخوان تجمع مهندسان مقابل ساختمان وزارت راه و شهرسازی
 خواب خوش وزارت راه و شهرسازی روی گسل تهران
 فریاد حق طلبی مهندسان بیخ گوش وزیر
 عدم ثبت نام بعضیها در انتخابات نظام مهندسی!
 نمایشگاه مقدمه رونق صنعت ساختمان
 افتتاح پانزدهمین نمایشگاه صنعت ساختمان
 همایش سیاست های توسعه مسکن